WORLDWIDE TOPICS

Thursday, December 03, 2009

GRAMMY AWARDS 2010 NOMINATION!!!


Grammy Awards 2012 will be held on 31st January next year, Beyonce lead packs of 10 noms, followed by Taylor Swift, Lady GaGa, Kanye West, Kings of Leon!!! Check the whole nominees here :




Record Of The Year
“Halo” Beyoncé
“I Gotta Feeling” The Black Eyed Peas
“Use Somebody” Kings Of Leon
“Poker Face” Lady Gaga
“You Belong With Me” Taylor Swift

Album Of The Year
“I Am… Sasha Fierce” Beyoncé
“The E.N.D.” The Black Eyed Peas
“The Fame” Lady Gaga
“Big Whiskey And The Groogrux King” Dave Matthews Band
“Fearless” Taylor Swift

Song Of The Year
“Poker Face” Lady Gaga & RedOne, songwriters (Lady Gaga)
“Pretty Wings” Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
“Single Ladies (Put A Ring On It)” Thaddis Harrell, Beyoncé Knowles, Terius Nash & Christopher Stewart, songwriters (Beyoncé)
“Use Somebody” Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
“You Belong With Me” Liz Rose & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

Best New Artist
Zac Brown Band
Keri Hilson
MGMT
Silversun Pickups
The Ting Tings

Best Female Pop Vocal Performance
“Hometown Glory” Adele
“Halo” Beyoncé
“Hot N Cold” Katy Perry
“Sober” Pink
“You Belong With Me” Taylor Swift

Best Male Pop Vocal Performance
“This Time” John Legend
“Love You” Maxwell
“Make It Mine” Jason Mraz
“If You Don’t Know Me By Now” Seal
“All About The Love Again” Stevie Wonder

Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
“I Gotta Feeling” The Black Eyed Peas
“We Weren’t Born To Follow” Bon Jovi
“Never Say Never” The Fray
“Sara Smile” Daryl Hall & John Oates
“Kids” MGMT

Best Pop Collaboration With Vocals
Sea Of Heartbreak-Rosanne Cash & Bruce Springsteen
Love Sex Magic-Ciara & Justin Timberlake
Lucky-Jason Mraz & Colbie Caillat
Baby, It’s Cold Outside-Willie Nelson & Norah Jones
Breathe-Taylor Swift & Colbie Caillat

Best Pop Instrumental Performance

Besame Mucho-Herb Alpert
Throw Down Your Heart-Béla Fleck
The Fire-Imogen Heap
Phoenix Rise-Maxwell
Funk Joint-Marcus Miller

Best Pop Instrumental Album

In Boston- Chris Botti
Legacy-Hiroshima
Potato Hole-Booker T. Jones
Modern Art-The Rippingtons Featuring Russ Freeman
Down The Wire-Spyro Gyra

Best Pop Vocal Album

The E.N.D.-The Black Eyed Peas
Breakthrough-Colbie Caillat
All I Ever Wanted-Kelly Clarkson
The Fray-The Fray
Funhouse-Pink

Best Dance Recording
Boom Boom Pow-The Black Eyed Peas
When Love Takes Over-David Guetta & Kelly Rowland
Poker Face-Lady Gaga
Celebration-Madonna
Womanizer-Britney Spears

Best Electronic/Dance Album
Divided By Night-The Crystal Method
One Love-David Guetta
The Fame-Lady Gaga
Party Rock-LMFAO
Yes-Pet Shop Boys

Best Traditional Pop Vocal Album
A Swingin’ Christmas-Tony Bennett
Michael Bublé Meets Madison Square Garden-Michael Bublé
Your Songs-Harry Connick, Jr.
Liza’s At The Palace-Liza Minnelli
American Classic-Willie Nelson

Best Solo Rock Vocal Performance
Beyond Here Lies Nothin’-Bob Dylan
Change In The Weather-John Fogerty
Dreamer-Prince
Working On A Dream-Bruce Springsteen
Fork In The Road-Neil Young

Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
Can’t Find My Way Home-Eric Clapton & Steve Winwood
Life In Technicolor II-Coldplay
21 Guns-Green Day
Use Somebody-Kings Of Leon
I’ll Go Crazy If I Don’t Go Crazy Tonight-U2
Track from: No Line On The Horizon

Best Hard Rock Performance
War Machine-AC/DC
Check My Brain-Alice In Chains
What I’ve Done-Linkin Park
The Unforgiven III-Metallica
Burn It To The Ground-Nickelback

Best Metal Performance
Dissident Aggressor-Judas Priest
Set To Fail-Lamb Of God
Head Crusher-Megadeth
Señor Peligro-Ministry
Hate Worldwide-Slayer

Best Rock Instrumental Performance
A Day In The Life-Jeff Beck
Warped Sister-Booker T. Jones
Playing With Fire-Brad Paisley
Mr. Surfer Goes Jazzin’-Brian Setzer Orchestra
Now We Run-Steve Vai

Best Rock Song
The Fixer-Matt Cameron, Stone Gossard, Mike McCready & Eddie Vedder, songwriters (Pearl Jam)
I’ll Go Crazy If I Don’t Go Crazy Tonight-Bono, Adam Clayton, The Edge & Larry Mullen Jr., songwriters (U2)
21 Guns-Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt & Tré Cool, songwriters (Green Day)
Use Somebody-Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
Working On A Dream-Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

Best Rock Album
Black Ice-AC/DC
Live From Madison Square Garden-Eric Clapton & Steve Winwood
21st Century Breakdown-Green Day
Big Whiskey And The Groogrux King-Dave Matthews Band
No Line On The Horizon-U2

Best Alternative Music Album
Everything That Happens Will Happen Today-David Byrne & Brian Eno
The Open Door-Death Cab For Cutie
Sounds Of The Universe-Depeche Mode
Wolfgang Amadeus Phoenix-Phoenix
It’s Blitz!-Yeah Yeah Yeahs

Best Female R&B Vocal Performance
Single Ladies (Put A Ring On It)-Beyoncé
It Kills Me-Melanie Fiona
That Was Then-Lalah Hathaway
Goin’ Thru Changes-Ledisi
Lions, Tigers & Bears-Jazmine Sullivan

Best Male R&B Vocal Performance
The Point Of It All-Anthony Hamilton
Pretty Wings-Maxwell
Sobeautiful-Musiq Soulchild
Under-Pleasure P
There Goes My Baby-Charlie Wilson

Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
Blame It-Jamie Foxx & T-Pain
Chocolate High-India.Arie & Musiq Soulchild
Ifuleave-Musiq Soulchild & Mary J. Blige
Higher Ground-Robert Randolph & The Clark Sisters
Love Has Finally Come At Last-Calvin Richardson & Ann Nesby

Best Traditional R&B Vocal Performance
At Last-Beyoncé
Soul Music-Anthony Hamilton
Don’t Let Me Be Lonely Tonight-Boney James & Quinn
Sow Love-Ann Nesby
Woman Gotta Have It-Calvin Richardson

Best Urban/Alternative Performance
Daykeeper-The Foreign Exchange
All Matter-Robert Glasper & Bilal
Pearls-India.Arie & Dobet Gnahore
A Tale Of Two-Eric Roberson, Ben O’Neill & Michelle Thompson
Blend-Tonex

Best R&B Song

Blame It-James T. Brown, John Conte, Jr., Jamie Foxx, Christopher Henderson, Brandon R. Melanchon, Breyon Prescott, T-Pain & Nathan L. Walker, songwriters (Jamie Foxx & T-Pain)
Lions, Tigers & Bears-Salaam Remi & Jazmine Sullivan, songwriters (Jazmine Sullivan)
Pretty Wings-Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
Single Ladies (Put A Ring On It)-Thaddis Harrell, Beyoncé Knowles, Terius Nash & Christopher Stewart, songwriters (Beyoncé)
Under-D. Babbs, L. Bereal, M. Cooper, A. Dixon, J. Franklin, T. Jones, R. New & K. Stephens, songwriters (Pleasure P)

Best R&B Album
The Point Of It All-Anthony Hamilton
Testimony: Vol. 2, Love & Politics-India.Arie
Turn Me Loose-Ledisi
Blacksummers’ Night-Maxwell
Uncle Charlie-Charlie Wilson

Best Contemporary R&B Album
I Am… Sasha Fierce-Beyoncé
Intuition-Jamie Foxx
The Introduction Of Marcus Cooper-Pleasure P
Ready-Trey Songz
Thr33 Ringz-T-Pain

Best Rap Solo Performance
Best I Ever Had-Drake
Beautiful-Eminem
Track from: Relapse
D.O.A. (Death Of Auto-Tune)-Jay-Z
Day ‘N’ Nite-Kid Cudi
Casa Bey-Mos Def
Track from: The Ecstatic

Best Rap Performance By A Duo Or Group
Too Many Rappers-Beastie Boys & Nas
Crack A Bottle-Eminem, Dr. Dre & 50 Cent
Money Goes, Honey Stay-Fabolous & Jay-Z
Track from: Loso’s Way
Make Her Say-Kid Cudi, Kanye West & Common
Amazing-Kanye West & Young Jeezy

Best Rap/Sung Collaboration
Ego-Beyoncé & Kanye West
Knock You Down-Keri Hilson, Kanye West & Ne-Yo
Run This Town-Jay-Z, Rihanna & Kanye West
I’m On A Boat-The Lonely Island & T-Pain
Dead And Gone-T.I. & Justin Timberlake

Best Rap Song
Best I Ever Had-Aubrey Drake Graham, D. Hamilton & M. Samuels, songwriters (Drake)
Day ‘N’ Nite-S. Mescudi & O. Omishore, songwriters (Kid Cudi)
Dead And Gone-C. Harris, R. Tadross & J. Timberlake, songwriters (T.I. & Justin Timberlake)
D.O.A. (Death Of Auto-Tune)-Shawn Carter & Ernest Wilson, songwriters (Gary DeCarlo, Dale Frashuer, Paul Leka, Janko Nilovic & Dave Sucky, songwriters) (Jay-Z)
Run This Town-Shawn Carter, R. Fenty, M. Riddick, Kanye West & E. Wilson, songwriters (Athanasios Alatas, songwriter) (Jay-Z, Rihanna & Kanye West)

Best Rap Album
Universal Mind Control-Common
Relapse-Eminem
R.O.O.T.S.-Flo Rida
The Ecstatic-Mos Def
The Renaissance-Q-Tip

Best Female Country Vocal Performance
Dead Flowers-Miranda Lambert
I Just Call You Mine-Martina McBride
White Horse-Taylor Swift
Just A Dream-Carrie Underwood
Solitary Thinkin’-Lee Ann Womack

Best Male Country Vocal Performance
All I Ask For Anymore-Trace Adkins
People Are Crazy-Billy Currington
High Cost Of Living-Jamey Johnson
Living For The Night-George Strait
Sweet Thing-Keith Urban

Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals

Cowgirls Don’t Cry-Brooks & Dunn
Chicken Fried-Zac Brown Band
I Run To You-Lady Antebellum
Here Comes Goodbye-Rascal Flatts
It Happens-Sugarland

Best Country Collaboration With Vocals

Beautiful World-Dierks Bentley & Patty Griffin
Down The Road-Kenny Chesney & Mac McAnally
Start A Band-Brad Paisley & Keith Urban
I Told You So-Carrie Underwood & Randy Travis
Everything But Quits-Lee Ann Womack & George Strait

Best Country Instrumental Performance

Under The (Five) Wire-Alison Brown
The Crystal Merchant-The Greencards
Mansinneedof-Sarah Jarosz
Producer’s Medley-Steve Wariner

Best Country Song
All I Ask For Anymore-Casey Beathard & Tim James, songwriters (Trace Adkins)
High Cost Of Living-Jamey Johnson & James Slater, songwriters (Jamey Johnson)
I Run To You-Tom Douglas, Dave Haywood, Charles Kelley & Hillary Scott, songwriters (Lady Antebellum)
People Are Crazy-Bobby Braddock & Troy Jones, songwriters (Billy Currington)
White Horse-Liz Rose & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

Best Country Album
The Foundation-Zac Brown Band
Twang-George Strait
Fearless-Taylor Swift
Defying Gravity-Keith Urban
Call Me Crazy-Lee Ann Womack

Best New Age Album
Faith-Jim Brickman
Prayer For Compassion-David Darling
Laserium For The Soul-Henta
In A Dream-Peter Kater, Dominic Miller, Kenny Loggins & Jaques Morelenbaum
Impressions Of The West Lake-Kitaro

Best Contemporary Jazz Album

Urbanus-Stefon Harris & Blackout
Sounding Point-Julian Lage
At World’s Edge-Philippe Saisse
Big Neighborhood-Mike Stern
75-Joe Zawinul & The Zawinul Syndicate

Best Jazz Vocal Album
No Regrets-Randy Crawford (& Joe Sample)
Dedicated To You: Kurt Elling Sings The Music Of Coltrane And Hartman-Kurt Elling
So In Love-Roberta Gambarini
Tide-Luciana Souza
Desire-Tierney Sutton (Band)

Best Improvised Jazz Solo
Dancin’ 4 Chicken-Terence Blanchard, soloist
All Of You-Gerald Clayton, soloist
Ms. Garvey, Ms. Garvey-Roy Hargrove, soloist
On Green Dolphin Street-Martial Solal, soloist
Villa Palmeras-Miguel Zenón, soloist

Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
Quartet Live-Gary Burton, Pat Metheny, Steve Swallow & Antonio Sanchez
Brother To Brother-Clayton Brothers
Five Peace Band — Live-Chick Corea & John McLaughlin Five Peace Band
Remembrance-John Patitucci Trio
The Bright Mississippi-Allen Toussaint

Best Large Jazz Ensemble Album
Legendary-Bob Florence Limited Edition
Eternal Interlude-John Hollenbeck Large Ensemble
Fun Time-Sammy Nestico And The SWR Big Band
Book One-New Orleans Jazz Orchestra
Lab 2009-University Of North Texas One O’Clock Lab Band

Best Latin Jazz Album
Things I Wanted To Do-Chembo Corniel
Áurea-Geoffrey Keezer
Brazilliance X 4-Claudio Roditi
Juntos Para Siempre-Bebo Valdés And Chucho Valdés
Esta Plena-Miguel Zenón

Best Gospel Performance
Free To Be Me-Francesca Battistelli
Jesus Is Love-Heather Headley Featuring Smokie Norful
I Believe-Jonny Lang With Fisk Jubilee Singers
Track from: Oh Happy Day
Wait On The Lord-Donnie McClurkin Featuring Karen Clark Sheard
Born Again-Third Day

Best Gospel Song
Born Again-Tai Anderson, David Carr, Mark Lee & Mac Powell, songwriters (Third Day)
City On Our Knees-Cary Barlowe, Toby McKeehan & Jaime Moore, songwriters (TobyMac)
Every Prayer-Dayna Caddell, Israel Houghton, Aaron Lindsey & Ricardo Sanchez, songwriters (Israel Houghton & Mary Mary)
God In Me-Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Mary Mary Featuring Kierra “KiKi” Sheard)
The Motions-Jason Houser, Sam Mizell & Matthew West, songwriters (Matthew West)

Best Rock Or Rap Gospel Album
The Big Picture-Da’ T.R.U.T.H.
Crash-Decyfer Down
Innocence & Instinct-Red
Live Revelations-Third Day
The Dash-John Wells-The Tonic

Best Pop/Contemporary Gospel Album
Speaking Louder Than Before-Jeremy Camp
The Power Of One-Israel Houghton
The Long Fall Back To Earth-Jars Of Clay
Love Is On The Move-Leeland
Freedom-Mandisa

Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album

Jason Crabb-Jason Crabb
Dream On-Ernie Haase & Signature Sound
The Rock-Tracy Lawrence
In God’s Time-Barry Scott & Second Wind
Everyday-Triumphant Quartet

Best Traditional Gospel Album

God Don’t Never Change-Ashley Cleveland
The Law Of Confession, Part I-Donald Lawrence & Co.
Oh Happy Day-(Various Artists)
Bill Hearn, Ken Levitan, Ken Pennell, Jack Rovner & Cedric Thompson, producers
The Journey Continues-The Williams Brothers
How I Got Over-Vickie Winans

Best Contemporary R&B Gospel Album
Audience Of One-Heather Headley
Renewed-Sheri Jones-Moffett
Just James-J Moss
Smokie Norful: Live-Smokie Norful
Bold Right Life-Kierra Sheard

Best Latin Pop Album
5to Piso-Ricardo Arjona
Te Acuerdas…-Francisco Céspedes
Sin Frenos-La Quinta Estación
Hu Hu Hu-Natalia Lafourcade
Gran City Pop-Paulina Rubio

Best Latin Rock, Alternative Or Urban Album
Rio-Aterciopelados
Y.-Bebe
Los De Atras Vienen Conmigo-Calle 13
La Luz Del Ritmo-Los Fabulosos Cadillacs
La Revolucion-Wisin Y Yandel

Best Tropical Latin Album
Asi Soy-Isaac Delgado
Ciclos-Luis Enrique
Guasábara-José Lugo Orchestra
Gracias-Omara Portuondo
Bach In Havana-Tiempo Libre

Best Regional Mexican Album
Corazón Ranchero-Shaila Dúrcal
Necesito De Ti-Vicente Fernández
Compañeras-Mariachi Reyna De Los Angeles
10 Aniversario-Mariachi Divas De Cindy Shea
Pegadito Al Corazón-Joan Sebastian

Best Tejano Album
Borders Y Bailes-Los Texmaniacs
Divina-Stefani Montiel
All The Way Live-Jay Perez
Point Of View-Joe Posada
Radiación Musical-Sunny Sauceda Y Todo Eso

Best Norteño Album
Dejame Soñar-Cumbre Norteña
El Niño De Oro-El Compa Chuy
Pese A Quien Le Pese-Los Rieleros Del Norte
Tu Noche Con…Los Tigres Del Norte-Los Tigres Del Norte
Soy Todo Tuyo-Los Tucanes De Tijuana

Best Banda Album
Se Nos Murio El Amor-El Güero Y Su Banda Centenario
Mas Adelante-La Arrolladora Banda El Limón De Rene Camacho
Derecho De Antiguedad-La Original Banda El Limón De Salvador Lizárraga
Tu Esclavo Y Amo-Lupillo Rivera

Best Americana Album
Together Through Life-Bob Dylan
Electric Dirt-Levon Helm
Willie And The Wheel
Willie Nelson & Asleep At The Wheel
Wilco (The Album)-Wilco
Little Honey-Lucinda Williams

Best Bluegrass Album
Could We Get Any Closer?-Jim Lauderdale
The Crow / New Songs For The Five-String Banjo-Steve Martin
Buckaroo Blue Grass-Michael Martin Murphey
Almost Live-Bryan Sutton And Friends
Destination Life-Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album
A Stranger Here-Ramblin’ Jack Elliott
Blue Again-The Mick Fleetwood Blues Band Featuring Rick Vito
Rough & Tough-John Hammond
Stomp! The Blues Tonight-Duke Robillard
Chicago Blues: A Living History-(Various Artists) Larry Skoller, producer

Best Contemporary Blues Album
This Time-The Robert Cray Band
The Truth According To Ruthie Foster-Ruthie Foster
Live: Hope At The Hideout-Mavis Staples
Already Free-The Derek Trucks Band

Best Traditional Folk Album
Cutting Loose-David Holt And Josh Goforth
Naked With Friends-Maura O’Connell
Polka Cola: Music That Refreshes-Jimmy Sturr And His Orchestra
Singing Through The Hard Times: A Tribute To Utah Phillips-(Various Artists) Jacqui Morse, Kendall Morse & Dan Schatz, producers
High Wide & Handsome: The Charlie Poole Project-Loudon Wainwright III

Best Contemporary Folk Album
Middle Cyclone-Neko Case
Our Bright Future-Tracy Chapman
Live-Shawn Colvin
Secret, Profane & Sugarcane-Elvis Costello
Townes-Steve Earle

Best Hawaiian Music Album

He Nani-Tia Carrere & Daniel Ho
Friends & Family Of Hawai`i-Amy Hanaiali`i
Nani Mau Loa: Everlasting Beauty-Ho`okena
Masters Of Hawaiian Slack Key Guitar, Volume 2-(Various Artists) Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Paul Konwiser & Wayne Wong, producers

Best Native American Music Album
Siyotanka-Michael Brant DeMaria
Spirit Wind North-Bill Miller
True Blue-Northern Cree
Wind Songs — Native American Flute Solos-John Two-Hawks
Riders Of The Healing Road-Johnny Whitehorse
Best Zydeco Or Cajun Music Album
Alligator Purse-Beausoleil Avec Michael Doucet
Lay Your Burden Down-Buckwheat Zydeco
Stripped Down-The Magnolia Sisters
Live At 2009 New Orleans Jazz & Heritage Festival-Pine Leaf Boys
L’Ésprit Créole-Cedric Watson et Bijou Créole

Best Reggae Album
Rasta Got Soul-Buju Banton
Brand New Me-Gregory Isaacs
Awake-Julian Marley
Mind Control — Acoustic-Stephen Marley
Imperial Blaze-Sean Paul

Best Traditional World Music Album
Ancient Sounds-Rahim Alhaj And Amjad Ali Khan
Double Play-Liz Carroll & John Doyle
Douga Mansa-Mamadou Diabate
La Guerra No-John Santos Y El Coro Folklórico Kindembo
Drum Music Land-Ten Drum Art Percussion Group

Best Contemporary World Music Album
Welcome To Mali-Amadou & Mariam
Throw Down Your Heart: Tales From The Acoustic Planet, Vol. 3 — Africa Sessions-Béla Fleck
Day By Day-Femi Kuti
Seya-Oumou Sangare
Across The Divide: A Tale Of Rhythm & Ancestry-Omar Sosa

Best Musical Album For Children
American Heroes #3-Jonathan Sprout
Banjo To Beatbox-Cathy & Marcy With Special Guest Christylez Bacon
Family Time-Ziggy Marley
Great Day-Milkshake
Jumpin’ & Jammin’-Greg & Steve
Pete Seeger Tribute — Ageless Kids’ Songs-Buck Howdy

Best Spoken Word Album For Children
Aaaaah! Spooky, Scary Stories & Songs-Buck Howdy
Captain Nobody-Dean Pitchford
Nelson Mandela’s Favorite African Folktales-(Various Artists) Sharon Gelman, Michele McGonigle & Alfre Woodard, producers
The Phantom Tollbooth-David Hyde Pierce
Scat-Ed Asner
Through The Looking-Glass And What Alice Found There-Harlan Ellison

Best Spoken Word Album
Always Looking Up-Michael J. Fox
Jonathan Winters — A Very Special Time-Jonathan Winters (Music By Verne Langdon & Skip Edwards)
The Lincoln-Douglas Debates-Richard Dreyfuss & David Strathairn
The Maltese Falcon (Dashiell Hammett)-Various Artists Including Michael Madsen, Sandra Oh, Edward Herrmann & Others Yuri Rasovsky & Josh Stanton, producers
We Can Have Peace In The Holy Land-Jimmy Carter
Wishful Drinking-Carrie Fisher
[Simon & Schuster Audio]

Best Comedy Album
Back From The Dead-Spinal Tap
A Colbert Christmas: The Greatest Gift Of All!-Stephen Colbert
Internet Leaks-”Weird Al” Yankovic
My Weakness Is Strong-Patton Oswalt
Suckin’ It For The Holidays-Kathy Griffin
Tall, Dark & Chicano-George Lopez
[Comedy Central Records]

Best Musical Show Album
Ain’t Misbehavin’-Robert Sher, producer (Various, composer; Various, lyricist) (30th Anniversary Cast Recording With Ruben Studdard, Frenchie Davis & Others)
Hair-Noah Cornman, Kurt Deutsch, Joel Moss & Steve Norman, producers (Galt MacDermot, composer; James Rado & Gerome Ragni, lyricists) (New Broadway Cast With Sasha Allen, Gavin Creel & Others)
9 To 5 The Musical-Frank Filipetti, producer; Dolly Parton, composer; Dolly Parton, lyricist (Original Broadway Cast With Allison Janney, Stephanie J. Block, Megan Hilty & Others)
Shrek The Musical-Peter Hylenski & Jeanine Tesori, producers; Jeanine Tesori, composer; David Lindsay-Abaire, lyricist (Original Broadway Cast With Brian d’Arcy James, Sutton Foster & Others)
West Side Story-David Caddick & David Lai, producers (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (New Broadway Cast with Matt Cavenaugh, Josefina Scaglione & Others)

Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
Cadillac Records-(Various Artists)
Quentin Tarantino’s Inglourious Basterds-(Various Artists)
Slumdog Millionaire-(Various Artists)
True Blood-(Various Artists)
Twilight-(Various Artists)

Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
The Curious Case Of Benjamin Button (Disc 1)-Alexandre Desplat, composer
Harry Potter And The Half-Blood Prince-Nicholas Hooper, composer
Milk-Danny Elfman, composer
Star Trek-Michael Giacchino, composer
Up-Michael Giacchino, composer

Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media

The Climb (From Hannah Montana: The Movie)-Jessi Alexander & Jon Mabe, songwriters (Miley Cyrus)
Decode (From Twilight)-Josh Farro, Hayley Williams & Taylor York, songwriters (Paramore)
Jai Ho (From Slumdog Millionaire)-Gulzar, A.R. Rahman & Tanvi Shah, songwriters (A.R. Rahman, Sukhvinder Singh, Tanvi Shah, Mahalaxmi Iyer & Vijay Prakash)
Once In A Lifetime (From Cadillac Records)-Ian Dench, James Dring, Amanda Ghost, Beyoncé Knowles, Scott McFarnon & Jody Street, songwriters (Beyoncé)
The Wrestler (From The Wrestler)-Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

Best Instrumental Composition
Borat In Syracuse-Paquito D’Rivera, composer (Paquito D’Rivera Quintet)
Counting To Infinity-Tim Davies, composer (Tim Davies Big Band)
Fluffy-Bob Florence, composer (Bob Florence Limited Edition)
Ice-Nine-Steve Wiest, composer (University Of North Texas One O’Clock Lab Band)
Married Life (From Up)-Michael Giacchino, composer (Michael Giacchino)

Best Instrumental Arrangement
Emmanuel-Jeremy Lubbock, arranger (Chris Botti & Lucia Micarelli)
Hope-Vince Mendoza, arranger (Jim Beard With Vince Mendoza & The Metropole Orchestra)
Slings And Arrows-Vince Mendoza, arranger (Chuck Owen & The Jazz Surge)
Up With End Credits (From Up)-Michael Giacchino, arranger (Michael Giacchino)
West Side Story Medley-Bill Cunliffe, arranger (Resonance Big Band)

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
A Change Is Gonna Come-David Foster & Jerry Hey, arrangers (Seal)
Dedicated To You-Laurence Hobgood, arranger (Kurt Elling)
In The Still Of The Night-Thomas Zink, arranger (Anne Walsh)
My One And Only Thrill-Vince Mendoza, arranger (Melody Gardot)
Quiet Nights-Claus Ogerman, arranger (Diana Krall)

Best Recording Package
Back From The Dead-Brian Porizek, art director (Spinal Tap)
Everything That Happens Will Happen Today-Stefan Sagmeister, art director (David Byrne & Brian Eno)
Middle Cyclone-Neko Case & Judge, art directors (Neko Case)
Splitting Adam-Jeff Harrison, art director (Splitting Adam)
Tathagata-Szu Wei Cheng & Hui Chen Huang, art directors (Various Artists)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
A Cabinet Of Curiosities-Mathieu Bitton & Scott Webber, art directors (Jane’s Addiction)
The Clifford Ball-Masaki Koike, art director (Phish)
Everything That Happens Will Happen Today-Stefan Sagmeister, art director (David Byrne & Brian Eno)
Lost In The Sound Of Separation (Deluxe Edition)-Jordan Butcher, art director (Underoath)
Neil Young Archives Vol. I (1963–1972)-Gary Burden, Jenice Heo & Neil Young, art directors (Neil Young)

Best Album Notes
The Complete Louis Armstrong Decca Sessions (1935–1946)-Dan Morgenstern, album notes writer (Louis Armstrong)
Dance-O-Mania: Harry Yerkes And The Dawn Of The Jazz Age, 1919–1923-Mark Berresford, album notes writer (The Happy Six)
Gonzo: The Life And Work Of Dr. Hunter S. Thompson — Music From The Film-Douglas Brinkley & Johnny Depp, album notes writers (Various Artists)
My Dusty Road-Ed Cray & Bill Nowlin, album notes writers (Woody Guthrie)
Origins Of The Red Hot Mama, 1910–1922-Lloyd Ecker & Susan Ecker, album notes writers (Sophie Tucker)

Best Historical Album
The Complete Chess Masters (1950–1967)-Andy McKaie, compilation producer; Erick Labson, mastering engineer (Little Walter)
My Dusty Road-Scott Billington, Michael Creamer & Bill Nowlin, compilation producers; Doug Pomeroy, mastering engineer (Woody Guthrie)
Origins Of The Red Hot Mama, 1910–1922-Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Sophie Tucker)
Take Me To The Water: Immersion Baptism In Vintage Music And Photography 1890–1950-Steven Lance Ledbetter & Jim Linderman, compilation producers; Robert Vosgien, mastering engineer (Various Artists)
Woodstock — 40 Years On: Back To Yasgur’s Farm-Cheryl Pawelski, Mason Williams & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical
Ellipse-Imogen Heap, engineer (Imogen Heap)
Gossip In The Grain-Ethan Johns & Dominic Monks, engineers (Ray LaMontagne)
My One And Only Thrill-Helik Hadar & Al Schmitt, engineers (Melody Gardot)
Safe Trip Home-Jon Brion, Grippa, Greg Koller & Jim Scott, engineers (Dido)
Swan Feathers-Richard Alderson, Chris Allen, Roman Klun, Lawrence Manchester, Rob Mounsey, Jay Newland & Gordie Sampson, engineers (Leslie Mendelson)

Producer Of The Year, Non-Classical
T Bone Burnett
Ethan Johns
Larry Klein
Greg Kurstin
Brendan O’Brien

Best Remixed Recording, Non-Classical
Don’t Believe In Love (Dennis Ferrer Objektivity Mix)-Dennis Ferrer, remixer (Dido)
The Girl And The Robot (Jean Elan Remix)-Jean Elan, remixer (Röyksopp)
I Want You (Dave Aude Remix)-Dave Aude, remixer (Dean Coleman Featuring DCLA)
No You Girls (Trentemøller Remix)-Anders Trentemøller, remixer (Franz Ferdinand)
Track from: Blood: Franz Ferdinand
When Love Takes Over (Electro Extended Remix)-David Guetta, remixer (David Guetta Featuring Kelly Rowland)

Best Surround Sound Album
Colabs-David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber, Allen Hart, DJ Muad’Deep, Seren Wen, Musetta, Henta, Marcell Marias & Gail Pettis)
Flute Mystery-Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Emily Beynon, Vladimir Ashkenazy, Fred Johnny Berg, Catherine Beynon & Philharmonia Orchestra)
Kleiberg: Treble & Bass-Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Daniel Reuss, Trondheim Symfoniorkester, Marianne Thorsen & Göran Sjölin)
1970 – 1975-Nick Davis, surround mix engineer; Tony Cousins, surround mastering engineer; Nick Davis, surround producer (Genesis)
Transmigration-Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone, surround producer (Robert Spano, Atlanta Symphony Orchestra & Choruses)

Best Engineered Album, Classical
Britten: Billy Budd-Neil Hutchinson & Jonathan Stokes, engineers (Daniel Harding, Nathan Gunn, Ian Bostridge, Gidon Saks, Neal Davies, Jonathan Lemalu, Matthew Rose, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)
Mahler: Symphony No. 8; Adagio From Symphony No. 10-Peter Laenger, engineer (Michael Tilson Thomas & San Francisco Symphony)
QSF Plays Brubeck-Judy Kirschner, engineer (Quartet San Francisco)
Ravel: Daphnis Et Chloé-Jesse Lewis & John Newton, engineers (James Levine, Tanglewood Festival Chorus & Boston Symphony Orchestra)
Shostakovich: Symphonies Nos. 1 & 15-John Newton & Dirk Sobotka, engineers (Valery Gergiev & Orchestra Of The Mariinsky Theatre)

Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh
Steven Epstein
John Fraser
David Frost
James Mallinson
MacMillan, James: St. John Passion (Sir Colin Davis, Christopher Maltman, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)
Mahler: Symphony No. 8 (Valery Gergiev, Choir Of Eltham College, Choral Arts Society Of Washington, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)
Shostakovich: Symphonies Nos. 1 & 15 (Valery Gergiev & Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
Shostakovich: The Nose (Valery Gergiev, Andrei Popov, Sergei Semishkur, Vladislav Sulimsky, Chorus Of The Mariinsky Theatre & Orchestra Of The Mariinsky Theatre)

Best Classical Album
Bernstein: Mass-Marin Alsop, conductor; Jubilant Sykes; Steven Epstein, producer; Richard King, engineer/mixer (Asher Edward Wulfman; Baltimore Symphony Orchestra; Morgan State University Choir & Peabody Children’s Chorus)
Mahler: Symphony No. 8; Adagio From Symphony No. 10-Michael Tilson Thomas, conductor; Ragnar Bohlin, Kevin Fox & Susan McMane, choir directors; Andreas Neubronner, producer; Peter Laenger, engineer/mixer; Andreas Neubronner, mastering engineer (Laura Claycomb, Anthony Dean Griffey, Katarina Karnéus, Quinn Kelsey, James Morris, Yvonne Naef, Elza van den Heever & Erin Wall; San Francisco Symphony; Pacific Boychoir, San Francisco Girls Chorus & San Francisco Symphony Chorus)
Ravel: Daphnis Et Chloé-James Levine, conductor; Elizabeth Ostrow, producer; Jesse Lewis & John Newton, engineers/mixers; Mark Donahue, mastering engineer (Boston Symphony Orchestra; Tanglewood Festival Chorus)
Ravel: L’Enfant Et Les Sortilèges-Alastair Willis, conductor; Julie Boulianne; Blanton Alspaugh, producer; Mark Donahue & John Hill, engineers/mixers (Nashville Symphony Orchestra; Chattanooga Boys Choir, Chicago Symphony Chorus & Nashville Symphony Chorus)
Shostakovich: The Nose-Valery Gergiev, conductor; Andrei Popov, Sergei Semishkur & Vladislav Sulimsky; James Mallinson, producer; John Newton & Dirk Sobotka, engineers/mixers; Mark Donahue, mastering engineer (Orchestra Of The Mariinsky Theatre; Chorus Of The Mariinsky Theatre)

Best Orchestral Performance
Berlioz: Symphonie Fantastique-Simon Rattle, conductor (Susan Graham; Berliner Philharmoniker)
Bruckner: Symphony No. 5-Benjamin Zander, conductor (Philharmonia Orchestra)
Ravel: Daphnis Et Chloé-James Levine, conductor (Boston Symphony Orchestra; Tanglewood Festival Chorus)
Shostakovich: Symphonies Nos. 1 & 15-Valery Gergiev, conductor (Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
Szymanowski: Symphonies Nos. 1 & 4-Antoni Wit, conductor (Jan Krzysztof Broja, Ewa Marczyk & Marek Marczyk; Warsaw Philharmonic Orchestra)

Best Opera Recording
Britten: Billy Budd-Daniel Harding, conductor; Ian Bostridge, Neal Davies, Nathan Gunn, Jonathan Lemalu, Matthew Rose & Gidon Saks; John Fraser, producer (London Symphony Orchestra; Gentlemen Of The London Symphony Chorus)
Messiaen: Saint François D’Assise-Ingo Metzmacher, conductor; Armand Arapian, Hubert Delamboye, Rod Gilfry, Henk Neven, Tom Randle & Camilla Tilling; Karin Elzendoorn, producer (The Hague Philharmonic; Chorus Of De Nederlandse Opera)
Musto, John: Volpone-Sara Jobin, conductor; Lisa Hopkins, Joshua Jeremiah, Museop Kim, Jeremy Little, Rodell Rosel & Faith Sherman; Blanton Alspaugh, producer (Wolf Trap Opera Company)
Shostakovich: The Nose-Valery Gergiev, conductor; Andrei Popov, Sergei Semishkur & Vladislav Sulimsky; James Mallinson, producer (Orchestra Of The Mariinsky Theatre; Chorus Of The Mariinsky Theatre)
Tan Dun: Marco Polo-Tan Dun, conductor; Stephen Bryant, Sarah Castle, Zhang Jun, Nancy Allen Lundy, Stephen Richardson & Charles Workman; Ferenc van Damme, producer (Netherlands Chamber Orchestra; Cappella Amsterdam)
[Opus Arte]

Best Choral Performance

Handel: Coronation Anthems-Harry Christophers, conductor (Alastair Ross; The Sixteen Orchestra; The Sixteen)
Mahler: Symphony No. 8; Adagio From Symphony No. 10-Michael Tilson Thomas, conductor; Ragnar Bohlin, Kevin Fox & Susan McMane, choir directors (Laura Claycomb, Anthony Dean Griffey, Elza van den Heever, Katarina Karnéus, Quinn Kelsey, James Morris, Yvonne Naef & Erin Wall; San Francisco Symphony; Pacific Boychoir, San Francisco Symphony Chorus & San Francisco Girls Chorus)
Penderecki: Utrenja-Antoni Wit, conductor (Gennady Bezzubenkov, Iwona Hossa, Piotr Kusiewicz, Piotr Nowacki & Agnieszka Rehlis; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Boys’ Choir & Warsaw Philharmonic Choir)
Song Of The Stars: Granados, Casals & Blancafort-Dennis Keene, conductor (Erica Kiesewetter; Mark Kruczek & Douglas Riva; Voices Of Ascension)
A Spotless Rose-Paul McCreesh, conductor (The Gabrieli Consort)

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
Bartók: 3 Concertos-Pierre Boulez, conductor (Pierre-Laurent Aimard, Yuri Bashmet, Gidon Kremer, Neil Percy, Tamara Stefanovich & Nigel Thomas; Berliner Philharmoniker & London Symphony Orchestra)
Bermel, Derek: Voices For Solo Clarinet And Orchestra-Gil Rose, conductor; Derek Bermel (Boston Modern Orchestra Project)
Korngold: Violin Concerto In D Major, Op. 35-Carlos Miguel Prieto, conductor; Philippe Quint (Orquesta Sinfónica de Mineria)
Prokofiev: Piano Concertos Nos. 2 & 3-Vladimir Ashkenazy, conductor; Evgeny Kissin (Philharmonia Orchestra)
Salonen, Esa-Pekka: Piano Concerto-Esa-Pekka Salonen, conductor; Yefim Bronfman (Los Angeles Philharmonic)

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
Caroline Goulding-Caroline Goulding (Christopher O’Riley & Janine Randall)
Chopin-Maria João Pires
Journey To The New World-Sharon Isbin (Joan Baez & Mark O’Connor)
Oppens Plays Carter-Ursula Oppens
Sonatas & Etudes-Yuja Wang

Best Chamber Music Performance

Ginastera: String Quartets (Complete)-Enso Quartet (Lucy Shelton)
The Hungarian Album-Guarneri Quartet
Intimate Letters-Emerson String Quartet
Schumann/Bartók: The Berlin Recital-Martha Argerich & Gidon Kremer
Takemitsu, Toru: And Then I Knew ‘Twas Wind-Yolanda Kondonassis, Cynthia Phelps & Joshua Smith

Best Small Ensemble Performance
Bach: Orchestral Suites For A Young Prince-Monica Huggett, conductor; Gonzalo X. Ruiz; Ensemble Sonnerie
Josquin: Missa Malheur Me Bat-Peter Phillips, conductor; Tallis Scholars
Lang, David: The Little Match Girl Passion-Paul Hillier, conductor; Ars Nova Copenhagen & Theatre Of Voices
Song Of Songs-Stile Antico (Alison Hill & Benedict Hymas)
Vivaldi: Concertos-Daniel Hope & Anne Sofie von Otter; Chamber Orchestra Of Europe (Kristian Bezuidenhout)
Best Classical Vocal Performance
Bach-Anne Sofie von Otter (Lars Ulrik Mortensen; Anders J. Dahlin, Jakob Bloch Jespersen, Tomas Medici & Karin Roman; Concerto Copenhagen)
Bel Canto Spectacular-Juan Diego Flórez (Daniel Oren; Daniella Barcellona, Patrizia Ciofi, Plácido Domingo, Mariusz Kwiecien, Anna Netrebko & Fernando Piqueras; Orquestra De La Comunitat Valenciana; Cor De La Generalitat Valenciana)
Recital At Ravinia-Lorraine Hunt Lieberson (Drew Minter; Peter Serkin)
Un Frisson Français-Susan Graham (Malcom Martineau)
Verismo Arias-Renée Fleming (Marco Armiliato; Jonas Kaufmann; Orchestra Sinfonica Di Milano Giuseppi Verdi; Coro Sinfonica Di Milano Giuseppi Verdi)

Best Classical Contemporary Composition
Crumb, George: The Winds Of Destiny-George Crumb (James Freeman)
Higdon, Jennifer: Percussion Concerto-Jennifer Higdon (Marin Alsop)
Pärt, Arvo: In Principio-Arvo Pärt (Tõnu Kaljuste)
Sierra, Roberto: Missa Latina ‘Pro Pace’-Roberto Sierra (Andreas Delfs)
Wyner, Yehudi: Piano Concerto “Chiavi In Mano”-Yehudi Wyner (Robert Spano)

Best Classical Crossover Album
A Company Of Voices: Conspirare In Concert-Craig Hella Johnson, conductor; Conspirare (Tom Burritt, Ian Davidson & Bion Tsang)
Jazz-Clazz-Paquito D’Rivera Quintet (Trio Clarone)
The Melody Of Rhythm-Leonard Slatkin, conductor; Béla Fleck, Zakir Hussain & Edgar Meyer (Detroit Symphony Orchestra)
QSF Plays Brubeck-Quartet San Francisco
Twelve Songs By Charles Ives-Theo Bleckmann; Kneebody
Yo-Yo Ma & Friends: Songs Of Joy And Peace-Yo-Yo Ma (Odair Assad, Sergio Assad, Chris Botti, Dave Brubeck, Matt Brubeck, John Clayton, Paquito d’Rivera, Renée Fleming, Diana Krall, Alison Krauss, Natalie McMaster, Edgar Meyer, Cristina Pato, Joshua Redman, Jake Shimabukuro, Silk Road Ensemble, James Taylor, Chris Thile, Wu Tong, Alon Yavnai & Amelia Zirin-Brown)

Best Short Form Music Video
Mr. Hurricane-Beast
Ben Steiger Levine, video director; Sach Baylin-Stern, video producer
Boom Boom Pow-The Black Eyed Peas
Mat Cullen & Mark Kudsi, video directors; Anna Joseph & Patrick Nugent, video producers
Life In Technicolor II-Coldplay
Dougal Wilson, video director; Matthew Fone, video producer
Wrong-Depeche Mode
Patrick Daughters, video director; Jonathan Lia, video producer
Her Morning Elegance-Oren Lavie

Best Long Form Music Video
In Boston-Chris Botti(Jim Gable, video director; Bobby Colomby, video producer)
Johnny Cash’s America-(Johnny Cash)Robert Gordon & Morgan Neville, video directors; Robert Gordon & Morgan Neville, video producers
Anita O’Day — The Life Of A Jazz Singer-(Anita O’Day) Robbie Cavolina & Ian McCrudden, video directors; Robbie Cavolina, Melissa Davis & Ian McCrudden, video producers
Love, Pain & The Whole Crazy World Tour Live-Keith Urban(Chris Hicky, video director; Blake Morrison, video producer)
The Beatles Love — All Together Now (Various Artists) Adrian Wills, video director; Martin Bolduc & Jonathan Clyde, video producers

No comments:

Post a Comment